Łokieć tenisisty, łokieć golfisty, zespół cieśni kanału nadgarstka. Profilaktyka przeciążeń mięśni przedramienia.

Przeciążenia mięśni zginaczy lub prostowników nadgarstka może doprowadzić mikrourazów, które bez odpowiedniego czasu na regenerację mogą doprowadzić do częściowego uszkodzenia najczęściej w rejonie ścięgna tych mięśni.

W małym uproszczeniu, jeżeli uszkodzenie nastąpi w rejonie ścięgna mięśni zginaczy (czyli nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej), będziemy mówić o łokciu golfisty, i bólu łokcia w tym rejonie. Jeżeli w rejonie ścięgna mięśni prostowników (czyli nadkłykieć boczny kości ramiennej) będzie to o łokieć tenisisty, co będzie wiązać się z bólem łokcia po bocznej stronie. Dodatkowo wzmożone napięcie mięśni zginaczy przedramienia, co jest następstwem ich przeciążeń, może przyczyniać się do nadmiernego napięcia i stanu zapalnego troczka zginaczy, a co za tym idzie zmniejszenia przestrzeni w kanale nadgarstka. Jeżeli w wyniku tego dojdzie do ucisku na nerw pośrodkowy będziemy odczuwać drętwienie i/lub mrowienie palców. Jest to jeden z kilku czynników mających wpływ na zespół cieśni kanału nadgarstka, o czy będziemy jeszcze pisać w kolejnych wpisach.

Powstaje więc pytanie jak oprócz odpowiedniej ergonomii pracy można zapobiegać przeciążeniu mięśni przedramion? W filmiku prezentujemy sposób wykonania automasażu oraz rozciągania.
Polecamy szczególnie dla pracowników biurowych, którzy często pracują z myszką i klawiaturą oraz osób wykonujących prace manualne (np. szycie, prace mechaniczne, dźwiganie).
Taki automasaż oraz rozciąganie jest dobrą profilaktyką oraz elementem rehabilitacji w okresie przewlekłym. Nie polecamy natomiast wykonywania ich w stanie ostrego i mocnego bólu, szczególnie bez wcześniejszej diagnozy lekarza lub fizjoterapeuty.

Automasaż i rozciąganie

Zgodnie z zapowiedzią w naszym poście o profilaktyce zespołu cieśni nadgarstka, przygotowaliśmy dla Was krótki filmik na temat automasażu i rozciągania. Masaż to doskonały sposób, żeby przygotować mięśnie przedramion do rozciągania. Music: https://www.bensound.com

Opublikowany przez Fizjo w pracy Środa, 30 stycznia 2019